Sprawdzone zabawki dla niemowląt - jak wybrać? 0
Sprawdzone zabawki dla niemowląt - jak wybrać?

Wybór zabawki dla najmłodszych niemowląt może czasami przyprawić o ból głowy. Z pozycji dorosłego zabawki dla maluchów wydają się po prostu “nudne”, ale w praktyce się okazuje, że dopasowanie zabawek do wieku i umiejętności dziecka to podstawa. Zabawki "szyte na miarę niemowlęcia", zachęcą szkraba do aktywności, rozwiną jego umiejętności manualne lub - zwyczajnie - ułatwią dziecku zasypianie.
Pierwsze zabawki dla maluchów pomogą w zaspokojeniu potrzeb niemowlęcia, dlatego ważne jest, aby były one wykonane ze sprawdzonych materiałów i bezpieczne dla najmłodszych.

Noworodek w pierwszym miesiącu życia widzi wyraźnie z odległości 20-30 centymetrów i odróżnia kontrastujące kolory - na przykład czarny i biały. Jego uwagę przyciągnie prosty kształt i zdecydowana barwa przedmiotu. Jeżeli chcesz skupić uwagę maluszka na zabawce, wybierz taką w kontrastowych barwach i prostą w kształcie. Brak skomplikowanych elementów, guziczków, suwaków, zatrzasków, czy sznureczków jest - w tym przypadku - zaletą. Zdecydowanym plusem jest, gdy możesz zabawkę łatwo wyczyścić lub wyprać.

Noworodki potrzebują bliskości rodzica i najlepiej się czują w jego ramionach. Niektórym maluchom bliskość mamy lub taty potrzebna jest praktycznie cały czas. Odłożone do łóżeczka lub wózka rozpaczliwie płaczą. Przy małych “płaczkach” doskonale sprawdzą się przytulanki Tino zatrzymujące zapach mamy. To prawdziwa pomoc przy tak wymagających maluszkach. Przytulanka, dzięki specjalnemu wypełnieniu, chłonie znajomy zapach mamy i domu. Położona razem z niemowlęciem w łóżeczku lub wózeczku, działa uspokajająco na malca.

Gdy niemowlę nie chce spać. 

Nie od dziś wiadomo, że wiele maluchów usypia przy dźwięku suszarki czy odkurzacza. Jednostajny, niezbyt głośny szum lub tykanie przypominają maleństwu dźwięki z brzuszka mamy. Z pomocą przyjdą nam milutkie przytulanki z bijącym sercem Sterntaler imitujące dźwięk bicia serca mamy lub kultowe szumiące Misie. Możesz również zdecydować się na całkowicie innowacyjną przytulankę operowy zwierzak, która śpiewa znane melodie muzyki klasycznej. Może wydaje Ci się, że taka muzyka jest zbyt poważna dla maleństwa? Jednak nic bardziej mylnego. Pozytywny wpływ muzyki klasycznej na rozwój dziecka znany jest od dawna. 

Jaka zabawka dla niemowlęcia w wieku 3 miesięcy.

Niemowlę w wieku dwóch, trzech miesięcy powoli zaczyna interesować się najbliższym otoczeniem. Łatwiej koncentruje wzrok na zabawce i nieśmiało próbuje wziąć ją w dłonie. Jeszcze chwilę potrwa zanim ułoży wieżę z klocków :) ale powoli próbuje wyciągać rączki w kierunku zabawki. Na tym etapie rozwoju malucha doskonale sprawdzą się karuzelki lub muzyczne przytulanki. Maluch będzie odwracał główkę w kierunku dźwięków, zainteresują go wiszące elementy karuzelki. Warto korzystać z takich zabawek, gdy maluszek zaczyna płakać. Spokojna melodia odwróci jego uwagę, wyciszy go i pomoże mu zasnąć.

W wieku czterech, pięciu miesięcy malec intensywnie bada rączkami otaczającą go przestrzeń i znajdujące się obok niego przedmioty. Uczy się precyzyjnego chwytu, chętnie ogląda kolorowe zabawki. Jest to czas na grzechotki i gryzaki, bezpieczne lusterka. Malec z zachwytem chwyta przedmioty i dotyka różnych faktur. Doskonale sprawdzają się zabawki stymulujące rozwój zmysłów dziecka. Maluch trzyma je w rączce, ogląda, wkłada do ust. Genialną zabawką, absolutnym fenomenem obecnym na rynku od wielu lat jest Żyrafka Sophie. To ulubiona zabawka wielu niemowląt!

Prawie półroczny szkrab najchętniej spędza czas na kolorowej macie i warto z tego często korzystać. Dziecko zainteresuje się znajdującymi się na niej elementami. Jeśli rozłożysz na niej interesujące zabawki, spróbuje do nich dotrzeć. To doskonałe ćwiczenie wspomagające rozwój niemowlęcia. Świetnie sprawdzają się maty, które są jednocześnie workiem na zabawki. Raz, dwa, trzy i z łatwością zbierzesz porozrzucane zabawki. 

Następne miesiące w życiu dziecka to intensywny rozwój zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Malec zaczyna raczkować i odkrywa własne możliwości. Chętnie bawi się pluszowymi piłkami i zabawkami wymagającymi od niego samodzielnego przemieszczania się. Z zapamiętaniem ćwiczy nowo zdobytą umiejętność. Korzystaj z tego i proponuj mu zabawki rozwijające go ruchowo.

Dziecko około roku zaczyna interesować się książeczkami i zabawkami edukacyjnymi. Możecie wspólnie oglądać książeczki, naśladować głosy zwierząt. Malec wysłucha krótkiego wierszyka  o zwierzątkach i będzie przeglądał książki kartka po kartce. Dzięki temu rozwija koordynację wzrokowo-ruchową.

Pierwszy rok życia dziecka, to czas bardzo intensywnego rozwoju. Dobrze dobrane zabawki pomagają dziecku osiągać nowe umiejętności i trenować je. Wybierając zabawkę dla niemowlęcia weź pod uwagę:

  • Wiek dziecka - Tylko dopasowana do możliwości malucha zabawka będzie przydatna.
  • Wielkość zabawki - Malec wszystko bierze do buzi. Zabawka musi być na tyle duża, żeby szkrab jej nie połknął.
  • Atesty - Zabawka musi być sprawdzona i bezpieczna. Atesty nam to zagwarantują.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl