Co słyszy dziecko w brzuchu mamy? 0
Co słyszy dziecko w łonie mamy?

Czy wiesz, że Twoje maleństwo w brzuszku słyszy dźwięki i reaguje na nie?

Maluch zaczyna słyszeć już w 23. tygodniu ciąży. Przyjemne dźwięki uspokajają go, sprawiają, że czuje się on bezpiecznie. Zachowanie dziecka i jego reakcje pokazują, że nawet takie maleństwo rozróżnia dźwięki na przyjemne dla niego i nieprzyjemne. 

Jednym z najważniejszych dla niemowlęcia dźwięków jest głos mamy. Już podczas trwania ciąży dziecko oswaja się z nim, a przy okazji z melodią języka ojczystego. Możesz być pewna, że zaprocentuje to w niedługiej przyszłości, szczególnie przy nauce mówienia. Pamiętaj, że słyszane przez maleństwo dźwięki wpływają na jego rozwój umysłowy, uwrażliwiają je. 

Co dziecko słyszy w brzuchu mamy.

Nienarodzony maluch słyszy bicie serca mamy, ruchy robaczkowe jelit, jej oddech. Są to dźwięki, które go uspokajają i dają poczucie bezpieczeństwa. Dźwięki z zewnętrznego otoczenia dochodzą do maleństwa przytłumione i mogą mu się podobać lub nie. Tak więc, dziecko w brzuchu mamy słyszy głosy rodziców, szczekanie psa, muzykę i wiele, wiele innych.

Warto wiedzieć, że wiele ze słyszanych przez płód dźwięków zostaje zapamiętanych i już po porodzie są ponownie wywoływane przez maleństwo z pamięci. Dźwięki obce i głośne przerażają niemowlę. Niemowlęta lubią dźwięki cichego , jedostajnego szumu czy melodię delikatnie granych kołysanek. 

Jak uspokoić niemowlę przy pomocy dźwięku.

Pewnie nie raz zdarzyło Ci się słyszeć historię o usypianiu niemowlęcia dźwiękiem włączonej suszarki lub odkurzacza. Nie jest to dziwne, gdyż właśnie taki jednostajny szum wywołuje w dziecku poczucie bezpieczeństwa i ułatwia zaśnięcie. 
Rozmawiaj z malcem w brzuchu. Możesz śpiewać mu piosenki i kołysanki. To jest właśnie ten moment, w którym dziecko uczy się Twojego głosu. 
Puszczaj maluszkowi w brzuchu muzykę (spokojną, relaksującą, utwory Mozarta).
Zachęć przyszłego tatę do rozmowy z nienarodzonym maleństwem. Pomoże to w zacieśnianiu więzi i w późniejszych, pozytywnych realacjach pomiędzy dzieckiem, a jego tatą.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl